Щоденник

14.11.2016 20:37
Печать PDF

ІЗ ЩОДЕННИКА ЖИТОМИРСЬКОЇ АРХЕОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ (м. Житомир)

22 жовтня, субота

День був дуже насичений, цікавий на відкриття і знахідки. Роботам сприяла й погода. До розкопок приєдналися студенти історичного факультету Житомирського Державного університету ім. Івана Франка, керівний склад і члени історико-патріотичного об’єднання “Пошук”.  Продовжили роботи на шурфі № 3, почали заглиблюватися ще нижче, ґрунт темніший, м’який, без включення будівельного сміття. Знайдені фрагменти глиняного посуду і срібні монети. На шурфі під наглядом археолога Михайла Іевлева працювали студенти історичного факультету та небайдужі житомиряни Олександр Кодратюк та Олександр Мінаєв.

 У південній частині Замкової площі закладено шурф № 4, де виявлені рештки підвальної частини будівлі з кам’яним фундаментом і дуже зруйнованим цегляним склепінням. За зразками цегли появу цієї будівлі попередньо можна віднести до XVIII – ХІХ ст. Знахідку оглянув відомий житомирський краєзнавець Георгій Мокрицький, який припускає, що на цьому місці могла розташовуватися будівля городського суду. Існує й інша версія, за якою будівля могла належати до католицької крамниці.

 

Увагу науковців крім Замкової площі також було прикуто й до міського скверу. На археологічній карті Житомира – це суцільна біла пляма. Раніше в цій частині міста археологічних досліджень не проводилося. У південній та південно-східній частинах скверу, вздовж вул. Рильського було закладено 4 розвідувальних шурфи №№ 5 – 8.  

В шурфі № 5 виявлені рештки підвальної частини будівлі з цегляним муруванням, глибиною понад 3-х метрів, в стінах якої спостерігаються заглиблення з напівкруглим склепінням, можливо, ніші або підземні ходи. Остаточний висновок можна буде зробити після детальних досліджень.

В шурфі № 6, який було закладено західніше 5-го, у верхніх горизонтах ґрунту, виявлені рештки кам’яного фундаменту орієнтованого по лінії південний схід – північний захід, а нижче простежувався потужний прошарок вогнища. Окремі краєзнавці схильні пов’язувати його з великою пожежею під час відомих подій 1768 року, коли більша частина міста вщент вигоріла.

Проводилися роботи й у шурфі № 8. Туту також виявлено чимало цікавих знахідок. Крім фрагментів керамічного посуду і кісток тварин, у східній стінці, на глибині понад 1-го метра було знайдено уламок керамічної тютюнової люльки, що цікаво, без слідів закопчення. Цілком ймовірно, на цьому місці могла розташовуватися крамниця, в якій серед інших товарів могли продавати й люльки. У викидах ґрунту знайдено срібну монету польського карбування 1564 р. та свинцеву пломбу ХІХ – початку ХХ ст.  

Відповідно до правил після завершення усіх робіт шурфи № 1 та №2 були засипані.

 

 

 О. Кондратюк допомагає розчищати шурф № 3

 

Шурф № 4 у південній частині Замкової площі 

 

 Відомий житомирський краєзнавець Г.П. Мокрицький із мапою міста 1781 р. висловлює припущення щодо походження решток будівлі виявлених в шурфі № 4

 

 Залишки масивної підвальної частини споруди із нішеподібними западинами, що нагадують підземні ходи, виявлені в  шурфі  № 5 на території скверу

 

 Роботи на шурфі № 6, де в розрізі південної стінки спостерігається потужний шар вогнища

 

 Знахідки: 1 – шурф № 6, 2-5 – шурф № 8

 

 

 

11.11.2016 р.

О.О. Тарабукін - старший науковий співробітник відділу досліджень об'єктів культурної спадщини та науково-методичної роботи з музеями

 
  , .