Щоденник

17.11.2016 19:18
Печать PDF

ІЗ ЩОДЕННИКА ЖИТОМИРСЬКОЇ АРХЕОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ

(м. Житомир)

 

29 жовтня, субота 

Розвідувальні розкопки продовжено у північно-західній частині скверу, навпроти Хрестовоздвиженської церкви та будівлі колишнього магістрату. На досліджуваній ділянці закладено три шурфи №№ 9 – 11. Культурний шар порівняно з іншими шурфами тут незначний і менш насичений будівельним сміттям. Навпроти Хрестовоздвиженської церкви неподалік вул. Кафедральної закладено шурф № 9. Під час розкопок на глибині 0,10 м від сучасної поверхні виявлені рештки потужного кам’яного фундаменту, який поділив шурф на дві частини. Зробили спробу поверху простежити його контури. Більш-менш вцілілі його рештки вдалося простежити на ділянці довжиною понад 12 метрів, але він продовжувався далі. Оскільки він пересікав пішохідні доріжки зачистку фундаменту було припинено. В шурфі, на площі вільній від фундаменту, заглибилися на декілька штиків. Встановлено, що культурний шар у цьому місці не порушений, насичений артефактами, у тому числі фрагментами глиняного посуду періоду Київської Русі, посуду XVI – XIX ст., серед яких ручка від сковорідки, уламок денця із наскрізними отворами (цідильник), уламки будівельної кераміки і пічних кахлів. Знайдено також залізні цвяхи, ключ, уламок підкови, пряжку, брошку, гудзики, дуже потерту діаметром 3,2 см мідну монету російського карбування, на якій лише простежується дата – 1870 р. та монету номіналом 20 копійок 1948 р.  

 На південний схід від шурфа № 9, неподалік пішохідної доріжки, закладено шурф № 10. Розкопаний до глибини 0,60 – 0,70 м. Побутового і будівельного сміття не зафіксовано. Ґрунт м’який, темний, густо насичений різноманітними артефактами. І в цьому місці культурний шар виявився не порушеним. Під час розкопок знайдені фрагменти глиняного посуду періоду Київської Русі, пізнього середньовіччя та нового часу, уламки пічних кахлів, залізну пряжку і підковку та кістки тварин.

 

На південний захід від шурфа № 9, навпроти будівлі колишнього магістрату, поблизу пішохідної доріжки, закладено шурф № 11. Культурний шар порівняно з попередніми шурфами більш світліший і не такий потужний. Вже на глибині близько 1 м почав простежуватися темно-жовтого кольору лесовий ґрунт, очевидно материк. Під час розкопок у верхніх горизонтах культурного шару виявлені уламки глиняного і скляного посуду XVІІI –            ХХ ст., залізну пряжку і дуже пошкоджену окислами мідну монету російського карбування – копійку Олександра ІІ 1863 р.

 

 Розвідувальні розкопки у північно-західній частині скверу

 

Шурф № 9: закладення шурфа, виявлені рештки кам’яного фундаменту та знахідки

 

Роботи на шурфі № 10 та виявлені під час розкопок знахідки

 

 Шурф № 11, закладення шурфа, очищення площі від зайвого сміття, виявлені у верхніх горизонтах культурного шару знахідки

 

 

 

16.11.2016 р.

О.О. Тарабукін - старший науковий співробітник відділу досліджень об'єктів культурної спадщини та науково-методичної роботи з музеями
 
  , .