Щоденник

24.11.2016 20:12
Печать PDF

ІЗ ЩОДЕННИКА ЖИТОМИРСЬКОЇ АРХЕОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ
(м. Житомир)

ПОПЕРЕДНІ ПІДСУМКИ

Упродовж 19 жовтня – 09 листопада 2016 р. в історичній частині міста на замовлення Житомирської міської ради Інститутом археології НАН України за участю Житомирського обласного краєзнавчого музею були проведені розвідувальні розкопки. Роботи проводилися передусім з метою визначення перспективних місць для наступних стаціонарних досліджень. Шурфування проводилося на території Замкової площі, скверу та Замкової гори. Загалом було закладено 15 розвідувальних шурфів. 

Внаслідок проведених робіт отримані певні результати. Під час робіт зафіксовані потужні культурні нашарування насичені різночасовими артефактами і об’єктами. У шурфах №№ 1, 3, 9-10, 12-13 та 15 на різних глибинах від 1,20 до 2,5 м виявлені сліди заглиблених в лесовий ґрунт давніх об’єктів, частину яких за характером знахідок попередньо можна віднести до періоду Київської Русі. У шурфі № 2 (Замкова площа) на глибині 2,20 м зафіксовані сліди пізньосередньовічного поховання. У шурфах №№ 4, 5 та 9 (територія скверу) виявлені рештки цікавих будівель різного призначення, які з’явилися у цій місцевості орієнтовно в межах кінця XVIII – 20-30-х років ХХ століть. В одній з них простежується декілька напівзруйнованих нішеподібних западин з напівсферичним склепінням, які окремі мешканці пов’язують з підземними ходами.

 Під час розкопок було знайдено багато цікавих артефактів, серед яких фрагменти глиняного посуду періоду Київської Русі XXIII ст., литовсько-польського періоду доби пізнього середньовіччя XIVXVIII ст. і нового часу, а також уламки скляного посуду, будівельної кераміки та пічних кахлів, керамічні тютюнові люльки XVIIXVIII ст., кам’яне точило, різноманітні вироби із заліза, шлаки, кістки тварин, мідні і срібні монети XVIXX ст., уламок цегли з клеймом та інше.

Внаслідок проведених робіт визначено, що більш перспективним для майбутніх більш поглиблених і широких досліджень є територія Замкової площі, окремі ділянки у межах скверу і, звичайно ж, Замкова гора. Користуючись нагодою, хочемо висловити щиру вдячність усім хто приймав активну участь у розкопках, а саме: керівнику Житомирської археологічної експедиції, старшому науковому співробітнику відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАН України, кандидату історичних наук Андрію Петраускасу, старшому науковому співробітнику відділу археології Києва Інституту археології НАН України, кандидату історичних наук Михайлу Іевлеву, громадському активісту, шанувальнику старожитностей Віктору Потапенку, небайдужим житомирянам Олександру Кондратюку, Олександру Мінаєву, Володимиру Задворному-Церковному, мешканцю с. Станишівка Олександру Коломійцю, керівному складу і членам Житомирської обласної громадської організації історико-патріотичного об’єднання “Пошук” – Олександру Ловинюку, Андрію Савчуку, Віктору Гусаковському, Олександру Мехеду, Артуру Шоломай, Владиславу Кругляку, Володимиру Фризу, старшому викладачу історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка Марині Хададовій, студентам групи № 41 того ж факультету Ярославу Нагулі і Андрію Магалецькому та іншим. 

Сподіваємося, що дослідження в історичній частині міста в наступному році будуть продовжені.

 

 

21.11.2016 р. 

Олександр Тарабукін - старший науковий співробітник відділу досліджень об’єктів культурної спадщини і науково-методичної роботи з музеями, археолог

 
  , .