Свято

22.03.2017 14:38
Печать PDF

22 березня - Сорок Святих, або Сорок Святих Мучеників

Вважається, що з цього дня має розпочатися спарвжня весна. Тому матері випікали з тіста по сорок "жайворонків", чи "голубів", і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. В інших місцях таке печиво відносили сусідам, щоб краще неслися гуси й висиджували яйця.
Діти ж, узявши печиво, вибігали за село й наспівували веснянки. власне, з цього дня дозволялося молоді починати веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажанням: "Гуси, гуси! Нате вам гніздечко і на здоров'ячко, а нам на тепло!".

 

 
 
На півдні України (в інших регіонах - на Олекси) пасічники починали виставляти вулики з омшаників. За звичаєм, у цей день дівчата варили сорок вареників. Але найсимволічнішим був обряд "топтати ряст". Вважалося: той, хто напровесні потопче його, убезпечить собі життя й здоров'я протягом року. Тому всі, навіть літні й кволі, виходили в поле і, притупцюючи ногами на зелених сходах, казали: "Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати". Завбачливі господарі починали готувати збіжжя для ранніх зернових, а жінки - насіння капусти.
Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що можуть бути 40 приморозків ("Сорок Святих ще принесуть сорок приморозків"). Проте казали, що "на Сорок Святих сорока має покласти у гніздо сорок паличок, а глухар - проспівати сорок пісень".

 

 
  , .